ויזה לארה"ב היא אחד הכלים בהם משתמשת רשות ההגירה של המדינה שרבים כל כך רוצים לבוא בשעריה על מנת לסנן את המעוניינים לבקר בה ובפרט למנוע מגורמים פליליים כניסה. כתוצאה מכך הוצאת ויזה לארה"ב לבעלי רישום פלילי עלולה להיות תהליך מורכב ולמעשה סיכוייהם של בעלי רישום שכזה לקבל את הוויזה המיוחלת נמוכים ביחס לאלה שאין להם רישום פלילי.

יחד עם זאת, אין פירוש הדבר כי כל מי שהסתבך קלות עם החוק לפני שנים רבות לא יוכל לבקר בארה"ב. ישנם מספר צעדים אותם ניתן לנקוט על מנת לקבל בכל זאת ויזה ובמקרים מורכבים במיוחד ניתן לפנות לחברה המתמחה במתן שירותים שונים למבקשי ויזה ובהם שליחת מסמכים לשגרירות, ייעוץ לבעלי רישום פלילי, סיוע למי שבקשתו נתקלה בסירוב וכו'.

מהו רישום פלילי?

לא צריך להיות עבריין כבד על מנת להיות בעל רישום פלילי – גם מי שנחקר באזהרה במשטרת ישראל (למשל בעקבות חשד למעורבות בתגרה או אחזקת כמות מזערית של סם זה או אחר) "זוכה" כי ייפתח תיק על שמו במחשביה של המשטרה.

אם האדם מתגלה כחף מפשע, התיק ייסגר והרישום יימחק, אולם ישנם מקרים בהם התיק נסגר והרישום הפלילי נשאר – זאת אם עילת הסגירה היא "חוסר עניין לציבור" או "חוסר ראיות". במקרים אלה האדם עלול לסבול מההשלכות השונות של קיומו של תיק פלילי במחשבי המשטרה ובפרט להתמודד עם הקושי להוציא ויזה לארה"ב לבעלי רישום פלילי.

מהי מדיניות רשויות ההגירה של ארה"ב?

רשות ההגירה של ארה"ב (USCIS) מסננת כאמור את המבקשים להגיע למדינה, כשאחד הפרמטרים הוא קיומו של רקע פלילי.

מי שהורשע בהונאה, העלמת מס, תקיפה, עבירות סמים שונות, סחר בבני אדם ועוד ייתקל בסירוב נחרץ, ובמקרים מסוימים אף לא יוכל להגיש בקשה לויזה לארה"ב בעתיד, כלומר הסירוב הוא לנצח.

יש להדגיש שגם תוכנית הפטורים מוויזה (VWP) המאפשרת לבעלי אזרחות של מדינות שונות (שישראל אינה בתוכן) להגיע לארה"ב לפרק זמן של עד 90 יום למטרת טיול או עסקים ללא ויזה אינה רלוונטית לבעלי תיק פלילי.

כמובן שישנן דרגות שונות של חומרה לכל רישום פלילי, ובהתאם תגובות שונות של המחלקה הקונסולרית של שגרירות ארה"ב בישראל שהיא הגוף הממונה על הנפקת ויזה לארצות הברית. למרות מידת החומרה בה מתייחסת ארה"ב לבעלי עבר בעייתי ובהתאם הקושי לקבל ויזה לארה"ב לבעלי רישום פלילי, מומלץ בחום לא לנסות להסוות רישום פלילי אלא למלא את כל הטפסים במסגרת הבקשה לוויזה בכנות מוחלטת ובפירוט רב – רשויות ההגירה של ארה"ב מתייחסות בחומרה רבה לא פחות לכל ניסיון מרמה במהלך הגשת הבקשה לוויזה, בין אם בטפסים אותם ממלאים בשלב הראשון ובין אם במהלך הראיון בקונסוליה.

האם מחיקת הרישום עוזרת להוציא ויזה לארה"ב לבעלי רישום פלילי?

אחת הדרכים בהן ניתן לקבל ויזה לארה"ב לבעלי רישום פלילי היא מחיקת אותו רישום. מהלך זה יש לבצע מול משטרת ישראל, כשברוב המקרים הדרך הטובה ביותר היא לבקש את שינוי עילת הסגירה של התיק מ"חוסר עניין לציבור" או "חוסר ראיות" ל"חוסר אשמה" – כך שהרישום יימחק. גם פנייה מנומקת עשויה להיענות בחיוב ואפשר אפילו לציין כי ברצונכם לבקר בארה"ב ועל כן אתם מבקשים את ביטול הרישום.

טיפים נוספים הם כאמור לא לנסות בשום פנים ואופן להסתיר מידע מהמחלקה הקונסולרית ובמקרים סבוכים להיעזר באנשי מקצוע בתחום הוצאת ויזות לארה"ב.

[thrive_leads id='3443']