אזרחי ספרד יכולים להיכנס לארצות הברית ולשהות בה עד 90 יום ללא צורך בוויזה. כך גם אזרחי פורטוגל, הולנד, איטליה, בריטניה, מדינות סקנדינביה השונות, האוסטרלים והניו זילנדים, אזרחי 3 המדינות הבלטיות הצעירות (ליטא, אסטוניה ולטביה) וגם אזרחי מלטה ומרוקו שחשקה נפשם בביקור בארה"ב לפרק זמן של עד 3 חודשים יכולים לעשות זאת מבלי לצלוח את התהליך של הוצאת ויזה לארה"ב – אזרחי ישראל, לעומת זאת, מחויבים להצטייד באותה ויזה, וזאת למרות יוזמות שונות בארה"ב לפטור גם אותנו מחובה זו.

תוכנית הפטור מויזה – מי צריך ויזה לארה"ב?

בשנת 1986 חוקק הקונגרס האמריקאי המאפשר למחלקת המדינה לפטור אזרחי מדינות מסוימות מחובת ההצטיידות בוויזה על מנת להיכנס לארה"ב, וזאת כל עוד מטרת הגעתם היא עסקים, טיול או ביקור משפחתי ושהותם מוגבלת ללא יותר מ- 90 יום. בשנת 1988 נכנסו לתוכנית – ששמה הוא Visa Waiver Program (ובראשי תיבות VWP) – בריטניה ויפן, ולאורך השנים הצטרפו אליה עוד 35 מדינות.

ישראל הגישה בקשה להיכלל ב- VWP בשנת 2005, אולם נכון לשנת 2014 היא עדיין לא עומדת בחלק מהקריטריונים השונים הנדרשים על מנת שאזרחיה, כלומר אנחנו, נוכל לדלג על מסלול המכשולים המוביל אל ויזה לארה"ב ופשוט נוכל לנחות בנחת בניו יורק, לוס אנג'לס, מיאמי ושאר ערים אמריקאיות.

הצעת החוק של הסנטורית ברברה בוקסר

הן בבית הנבחרים (הקונגרס) והן בסנאט, 2 הרשויות המחוקקות של ארה"ב, מצויות הצעות חוק המבקשות לכלול את ישראל ב- VWP למרות, כאמור, אי העמידה בקריטריונים המלאים – אולם על אף תמיכה בלתי מבוטלת בהצעות חוק אלה והלחץ שמפעיל אייפ"ק (הלובי למען ישראל בארה"ב), עדיין אנחנו זקוקים להוציא ויזה לארצות הברית כדי לעשות שופינג בניו יורק, לקחת את הילדים לדיסניוורלד או להשתתף בכנסים מקצועיים בשיקאגו או לאס וגאס.

את החוק בסנאט מקדמת הסנטורית ברברה בוקסר, וגם בקונגרס ישנם גורמים המנסים לקדם את "החוק לשותפות אסטרטגית ישראל ארה"ב 2013" שאחד מסעיפיו יפטור את הישראלים מהצורך להוציא ויזה לארה"ב.

מדוע ישראל עדיין לא נכללת בתוכנית הפטור?

ישנם 2 גורמים עיקריים לכך שישראל עדיין לא נכללת בתוכנית ה- VWP, וזאת למרות הקרבה בינינו לבין האמריקאים ולמרות המאמצים לקדם את הצעות החוק הנ"ל:

  1. אחד הפרמטרים לבחינת בקשות חברות בתוכנית הפטורים הוא שיעור הסירוב לבקשות לקבלת אשרת כניסה לארה"ב. על מנת להיכלל ב- VWP על שיעור זה להיות 3% לכל היותר, בעוד בשנים האחרונות עומד אחוז הישראלים שביקשו ויזה לארה"ב וסורבו על בין 5 ל- 7% (וב- 2013 כבר הגיע לקרוב ל- 10%!)
  2. יחס בעייתי לאזרחי ארה"ב המבקשים להיכנס לישראל – אמריקאים ממוצא ערבי חווים קשיים ניכרים כשהם מבקשים להיכנס לישראל, ובפרט בידוק בטחוני שמפלה אותם לרעה ומדיניות סירובים שמתפרשת על ידי ארה"ב במקרים רבים כשרירותית ולא צודקת. מאחר שעל מנת להיכלל בתוכנית הפטורים מוויזה יש להתחייב להדדיות, ורשויות הביטחון בארץ מתנגדות לכך, הרי שישראלים זקוקים עדיין לויזה על מנת לבקר בארה"ב.

איך מוציאים ויזה לארה"ב?

הוצאתה של ויזה לארה"ב היא תהליך מורכב המתחיל במילוי טופס מקוון בהתאם לסוג הוויזה המבוקשת (ויזת תייר, ויזת עסקים, ויזת עבודה, ויזת סטודנט וכו'), נמשך בתשלום אגרה ומסתיים בראיון אישי בקונסוליה האמריקאית שמקום מושבה רח' הירקון בתל אביב.

ניתן, וכדאי, להיעזר בחברה המסייעת להוציא ויזה ומבצעת שירותים שונים דוגמת שליחת מסמכים לשגרירות.

[thrive_leads id='3443']