גרין קארד הוא לא ויזה ולא אזרחות

בתור התחלה, נזכיר מה הוא גרין קארד. זוהי בראש ובראשונה אשרת תושב קבע בארצות הברית. קיים בלבול כאשר יש אנשים הטועים לחשוב שמדובר באזרחות או סוג כלשהו של ויזה, או לכל הפחות לא מבינים מה ההבדל בינו לבין אזרחות. חלק גם נוטים לחשוב שהדרך היחידה לקבל אותו בהגרלה, ויש מי שאפילו חושבשמקבלים את הסטטוס הזה בירושה והוא נשלח אליהם בדואר. נשמע מאוד פשוט סך הכל.

אז זהו שלא. זוהי אשרה שונה משמעותית מאזרחות וגם שונה מהויזה הרגילה שאנחנו מוציאים כשאנחנו רוצים לטוס לניו יורק לשבוע. מאחר וזהו אישור קבע המאפשר עבודה מגורים ולימודים בארצות הברית, הקריטריונים להוצאה שונים מהותית מאזרחות לשם השוואה.

הקריטריונים

ניתן להוציא אשרת קבע על בסיס השתייכות משפחתית: קרובי משפחה מקרבה ראשונה של אזרחים אמריקאים, ילדים בוגרים (מעל גיל 21) לא נשואים של אזרחים, ובני זוג, ילדים וילדים בוגרים שאינם נשואים של בעלי גרין קארד.

ניתן להוציא גם על בסיס תעסוקתי: עובדים מועדפים בתעשייה האמריקאית או עובדים בעלי מומחיות בתחומם, אקדמאים בעלי תארים מתקדמים, אנשי דת, עובדים בשירות הממשל האמריקאי, מתרגמים לשפות נחוצות ורקע תעסוקתי נוסף הוא השקעה כספית. הדרך השלישית היא כמובן ההגרלה.על מנת להוציא ויזה שלא דרך ההגרלה חשוב שיהיה ספונסר אמריקאי- כזה שמגיש את הבקשה בשמכם. לצורך הבקשה הספונסר יכול להיות אזרח, תושב קבע או חברה המעסיקה אתכם.

במה שונה גרין קארד מאזרחות?

אזרח אמריקאי יכול לבחור שלא לחיות בארה"ב, אך מרכז חייו של מחזיק הגרין קארד חייב להיות בארה"ב ויותר מכך, אסור לבעל גרין קארד לשהות מחוץ לגבולות ארה”ב לתקופה רצופה העולה על שנה מבלי שביקש וקיבל היתר מרשויות ההגירה בארה”ב בטרם יציאתו. חריגה מהאמור מתפרשת כוויתור על המעמד ועל כל המשתמע מכך.

על כן לא מומלץ לבקש את האשרה גם עם מדובר בבביקור משפחתי, אלא אם כן פניך למגורי קבע של ממש במדינת ארה”ב. קרוב לוודאי שמי שזכאי לבקש יהיה זכאי לקבל אותו גם בשלב מאוחר יותר ורצוי להגיש את הבקשה רק אם כוונתך האמיתית היא להשתקע בארה”ב באופן קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *