יהדות ארצות הברית היא קהילה יהודית השניה בגדולה בעולם לאחר ארץ ישראל. כלל היהודים בארה"ב מגיעים לכ5-9 מיליון יהודים והם מונים כ2-3% מהאוכלוסיה בארה"ב. יהדות ארצות הברית שונה בתכלית מהחברה הישראלית בארץ ישראל. בארץ מרבית העם מסורתי ומחובר עם המסורת היהודית באופן האורתודוקסי. לעומת זאת בארה"ב היהודים מתחלקים לזרמים רבים, החל מהזרם האורתודוקסי ועד לרפורמי.

American Jewryערים וסביבותיהם בהם גרים מרבית יהודי ארצות הברית

 1. ניו יורק – כשני מיליון יהודים גרים בניו יורק
 2. מיאמי – כחצי מיליון יהודים גרים במיאמי
 3. לוס אנג'לס – למעלה מחצי מיליון יהודים גרים בלוס אנג'לס
 4. פילדלפיה – כרבע מיליון יהודים גרים בפילדלפיה
 5. שיקגו – כרבע מיליון יהודים גרים בשיקגו
 6. סן פרנסיסקו – כ200 אלף יהודים גרים בסן פרנסיסקו
 7. בוסטון – כרבע מיליון יהודים גרים בבוסטון
 8. בלטימור – כרבע מיליון יהודים גרים בבולטימור

הזרמים השונים ביהדות ארה"ב

 1. הזרם האורתודוקסי – היהדות האורתודוקסית בארה"ב מונה בתוכה כמה תתי קבוצות: חסידים, ספרדים (בעיקר יוצאי עירק ויהדות חלב/סוריה), חרדים ליטאים, דתיים לאומיים, דתיים ללא מחנה ומסורתיים. אומנם הזרם האורתודוקסי בארה"ב איננו כמו בארץ, שם כמעט כל החרדים כמעט ללא יוצא מהכלל הולך לעבוד והמציאות של אברכים שלומדים בכולל לאורך כל שעות היום לא כל כך קיים שם.
 2. הזרם הקונסרבטיבי – זרם דתי על הצד היותר קרוב ליהדות האורתודוקסית – רואה בארץ ישראל ובציונות דבר חיובי, קשור יותר למסורת היהודית האורתודוקסית, אך מקיים דברים שונים כמו שימוש בכלי נגינה בבית הכנסת, תפילה מעורבת ולעתים אף ביטול של מצוות מהתורה. הזרם הזה קשור יותר לסמלים היהודיים ולזהות היהודית וארץ ישראל.
 3. הזרם הרפורמי – הזרם הרפורמי הוא השונה ביותר מהיהדות המוכרת לנו בארץ ישראל, היהודים הרפורמים בחלקם נשואים לגויים וגויות, אוכלים לא כשר ועוד – אבל הולכים לבית הכנסת ומניחים תפילין, שאצלם נקרא "טמפל", בעברית – מקדש. היהודים הרפורמים לא רואים ערך בארץ ישראל ומדינת ישראל, לכן גם בתי הכנסת שלהם נקראים "מקדש" והם אינם רואים ערך בירושלים ובהר הבית.

בעיית ההתבוללות

ביהדות ארצות הברית ישנה בעיה חמורה ביותר, בעיקר בקרב היהדות הרפורמית של התבוללות ואיבוד הזהות היהודית. כיום ישנם הרבה ארגונים כמו הג'ויינט, נפש בנפש, אש התורה, חב"ד ותגלית שעוסקים בבעיה ועובדים על הקשר שבין יהודי ארצות הברית לבין יתר יהודי העולם – וכמובן ארץ ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *